Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Uppläggningsfat 4914483



*

nr 491 4483


Uppläggningsfat

Pyro, Gefle, Dia31, (kantnagg på undersida)


Utrop:

300 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 oktober 2007
kl 17:35:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/10 14:46:10 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle gustavsberg kantnagg på undersida keramik pyro svensk keramik svenska keramiker uppläggningsfat wilhelm kåge
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr